fbpx
Blogi

KUIDAS LEIDA SINULE SOBIV TOITUMISERÜTM?

Me kõik oleme kuulnud 10 erinevat toitumise nippi, kuidas suveks vormi saada ja veel vähemalt 20 reeglit, mida kindlasti peaks järgima, et olla tervislik. Näiteks, et peab sööma hommikusööki ja pärast kella kuut õhtul enam süüa ei tohiks jne.

Aga küllaltki vähe räägitakse oma keha kuulama õppimisest.

Mida üldse tähendab oma keha kuulamine? See tähendab, et sa lubad oma kehal sinuga rääkida, märkad ja kuulad, mida ta sulle öelda tahab.

See sisaldab infot selle kohta:

  • millal on sul kõht tühi,
  • millal saab süües kõht täis ja on küllalt (jah, see tegelikult juhtub enne seda, kui sa selle kolmanda portsu endale ette tõstad ja ka enne kui viimane kartulikrõps sealt kotist otsa saab),
  • millist toitu su keha vajab. Näiteks võib sul olla magneesiumi puudus, kui sul on pidev väsimus ja šokolaadi isu. Keha püüab anda märku, et vajab magneesiumit, mille näitkes üheks heaks allikaks on toorkakao. Või  ehk on sul hoopis lihtsalt harjumus pärast lõunasööki magusat süüa.

Kui beebid ja lapsed on tunnetavad tavaliselt suurpäraselt, kui neil on kõht tühi või täis, siis enamik meist sööb vastavalt sotsiaalsetele normidele, sellele mida sel hetkel on, kellega koos aega veedame ja mida meile reklaamitakse.

Me enamsti sööme:

  • kui on kindel kellaaeg ( näiteks tööpäeva hommikuti kell 7.00),
  • kui meil on mingi üritus  (sünnipäev, reede õhtul aeg lõõgastumiseks),
  • kui meil on mingi kindel emotsionaalne situtatsioon (igavus, stress, kurbus, rõõm),
  • või kui meile meenub.

Seega pole me enamasti teadlikud oma füsioloogilsest nälja, isu ja täiskõhu tundest. Paljud meist võivad pidevalt süüa ja näksida, ilma et oleksid päriselt näljased ning teised unustavad tihti peale süüa, sest kogu aeg on muud tähtsamad tegevused ning nälg surutakse alla.

Kuid baasteadlikkus oma nälja ja täiskõhu tundest on üks kasulikumaid ja lihtsamaid viise kuidas mõista, kui palju Sinu keha toitu vajab. Pöörates tähelepanu nii füsioloogilisele nälja kui ka täiskõhu tundele. Saame reguleerida oma toidu tarbimist, energia tasakaalu ning adapteeruda muutuvate füsioloogiliste vajadustega. Kui me õpime oma keha märguaineid tähelepanema, tundma ja kuulama, muutub toitumine palju lihtsamaks ja intuitiivsemaks. Kõige suurem pluss selle juures on, et sa saad usaldada oma enda keha valikute tegemisel.

Meil on kombeks vaigistada oma keha erinevate ainetega nagu kohvi, suhkur, alkohol ning samuti reeglitega, mida keegi teine meile ette kirjutab. Selle tõttu pole enamik meist võimelised kohe märkama ja tunnetama nälja ja täiskõhutunnet, kuid see on praktika, mida on võimalik õppida. Keerukamaks võib antud praktika õppimist teha olukord, kus selja taga on pikk minevik erinevate dieetide, toidu piiramiste või liigsöömsiega. Samuti võib alguses olla keerukas vahet teha välistel ja sisemistel teguritel, kas tegemist isuga, igavusega või reaalse nälja tundega.

Aga mis oleks kui sa võtaksid aja, et õppida oma keha poolt saadetavaid märguandeid kuulama ja tähele panema? Kui sa soovid oma loomulikku toitumise rütmi leida proovi vastata järgnevatele küsimustele:

1. Millal on su kehal loomulik ärkamise aeg? See võib aastaaegade lõikes tunduvalt varieeruda.

2. Milline aeg päevast on sulle söömiseks sobivaim?

3. Kuidas sa ennast enne sööma asumist tunned? Püüa märgata, kas su kõht juba koriseb, pea käib ringi, oled ärritunud või tunnetad füüsiliselt tühja kõhtu.

4. Kui tühi on su kõht skaalal 1-10 enne sööma asumist? Enne toidukorra algust tee endale check in ja tunneta, kui tühi on su kõht. Kui sa tunned, et su kõht on tühi skaalal 6-7 palli, siis on aeg sööma asuda.

5. Kui täis on su kõht skaalal 1-10 pärast sööki?

6. Kuidas sa tunned ennast pärast söögikorda? Püüa märgata, kas tunned ennast energilisemalt või hoopis väsinult ja uniselt. Samuti, kas sa sõid üle, kõht on 100% täis või sõid hoopis rahuldustpakkuva koguse. Märka, kui palju toitu vajasid, et kõht ei oleks enam tühi ja tunneksid ennast hästi versus täis või ülesöönud.

7. Millal su energiatase langeb?

8. Millal tekivad sul isud?

9. Millal on su kehale loomulik aeg magama minna?

10. Kui palju und sa vajad?

Vasta neile küsimsutele nii öelda värske pilguga. Võta endale aega (ca nädal), et iseennast vaadelda, olla teadlik ja märgata oma toitumiskäitumist. Kui soovid minna süvitsi, pea toitumispäevikut, nii on sul lihtne hiljem järele vaadata, et millal ja miks see šokolaadikoogi isu ikkagi tekkis. Me oleme ühtne tervik ning meie uni, liikumine, stressitase (naistel ka tsükkel) jne mõjutavad paljuski meie toitumist ning meie toitumine vastupidi ka eelpool mainituid. Seega on oluline selle vaatluse käigus vaadata iseennast kui tervikut.

Kui sa oled aja jooksul oma keha tundma õppinud ja hakanud märguannetest aru saama, siis proovi muuta oma toitumine oma keha vajadustest lähtuvaks.

  • Kui sinu sooviks on kaalu langetada – võta endale eesmärgiks süüa toidukordade ajal kõht 80% täis.
  • Kui sinu sooviks on kaalu säilitada – võta endale eesmärgiks süüa toidukordade ajal kõht 90-100% täis.
  • Kui sinu eesmärgiks on võtta kaalus juurde –  võta eesmärgiks süüa kõht 110-120% täis.

Võta aega, et õppida oma keha ja temas toimuvat tundma, hoolitse enda eest ja naudi toitu.

Soovin sulle avatud meelt ja mõnusat katsetamist!

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga